Header background
TRAWNIKI Z ROLKI / GREEN GRASS

Montaż

Rozkładanie trawnika jest w gruncie rzeczy jest bardzo proste. Z powodzeniem poradzimy sobie z tym sami. Jeśli mamy do ułożenia powierzchnię 100 m2 nie powinniśmy mieć z tym problemu. Decydując się jednak na profesjonalną firmę ogrodniczą pamiętajmy, że 3 osoby bez trudu mogą ułożyć 300 m2 powierzchni w ciągu 8 godzin.

Zakup gotowego Trawnika z Rolki, zaoszczędzi nam kłopotu, który często pojawia się przy trawniku sianym, a mianowicie nierównomiernego wzrostu nasion. Ryzyko nierównomiernego wzrostu powoduje, że na naszym trawniku mogą występować miejsca bez trawy. Pomijając walory estetyczne oraz dodatkowe koszty związane z dosiewkami trawy w miejscach przerzedzonych, najważniejszy jest fakt, że nie można takiego trawnika od razu używać, chodzić po nim. Trawniki z Rolki poza walorami estetyczno-wizualnymi mają  tę przewagę nad trawnikami z siewu, że są gotowe do użytku od razu po wyłożeniu w gruncie!

układanie trawy z rolki

Montaż

Układanie Trawnika z Rolki najlepiej rozpocząć od linii prostej np. krawężnika, wzdłuż budynku, płotu czy ogrodzenia. Pasy darni układa się jeden przy drugim podobnie jak panele podłogowe na tzw. „mijankę”, dokładnie dosuwają do siebie krawędzie pasów, aby szczelina pomiędzy pasami trawy była jak najmniejsza. Łączenia pasów będą widoczne do ukorzenienia się trawnika z rolki  ok. 3 do 10 dni (zależy od warunków pogodowych). Nie wolno układać pasów trawnika tak, aby nachodziły na siebie. W miejscach pochyłych takich jak stoki, skarpy można zastosować zabieg kołkowania. Zabieg ten ma szczególne znaczenie podczas obfitych opadów deszczu kiedy istnieje zagrożenie, że rolki trawy mogą się zsuwać. Przyjmuje się za optymalne wbijanie kołeczków  od 1 do 3 na m2 w zależności od pochyłości terenu.

Jedno jest pewne jeśli zdecydujemy się na ułożenie gotowego Trawnika z Rolki musimy pamiętać, aby bardzo starannie przygotować teren. Należy przy tym mieć na uwadze, że teren musi był tak ukształtowany, aby umożliwić odprowadzenie wody od zabudowań. Warto także obniżyć grunt w stosunku do krawężnika na grubość darni ok. 3 cm, aby ponad krawężnik wystawała tyko część zielona trawnika czyli źdźbła trawy.

Darń z rolki najlepiej jest wykładać od razu na wcześniej przygotowanym terenie. Ma to szczególne znaczenie latem kiedy są wysokie temperatury i nie zaleca się przechowywania jej w zwiniętych rolkach. Do momentu wyłożenia trawy, należy ją ustawić w zacienionym i przewiewnym miejscu. Możliwe jest także, jeśli jest taka konieczność pozostawienie palety z trawą przez noc, tak aby od rana w dniu następnym zająć się jej wykładaniem (ważne: nie wolno zraszać wodą rolek trawy znajdujących się na paletach). Zawsze jednak należy pamiętać, aby odwinąć paletę z siatki zabezpieczającej trawę podczas transportu.  Jeśli z jakichś powodów musimy jednak odłożyć wykładanie trawy, czego radzimy unikać, należy rozwinąć paski trawy na twardym podłożu, tak aby wykluczyć możliwość ukorzenienia się trawnika i w razie konieczności zrosić wodą. Warto pamiętać przy tym, że proces ukorzeniania trawnika następuje dość szybko i można mieć problem z oddzieleniem trawy od podłoża jeśli nie było twarde. Pamiętajmy, że wyłożenie trawy w gruncie powinno nastąpić maksymalnie do 24 godzin od momentu dostawy trawnika (zwłaszcza w upalne dni). 

montaż trawy z rolki

Wyłożony Trawnik z Rolki jest od od razu gotowy do użytku!

Podczas projektowania ogrodu należy wyraźnie rozdzielić powierzchnię trawnika od reszty nasadzeń takich jak krzewy, rabaty, inne rośliny. Ułatwi nam to w przyszłości przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych jak np. koszenie. Powierzchnia pod trawnik powinna być dokładnie wygrabiona i ubita. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego walca 50-70 kg. Nie zaleca się przy tym używać żadnych urządzeń mechanicznych czy wibrujących, ponieważ niszczą strukturę gleby, a brak powietrza w glebie utrudnia ukorzenianie się trawnika w gruncie czy kiełkowanie i wzrost nasion traw.

Kilka zasad o których musimy pamiętać przed przystąpieniem do układania trawnika:
 • należy przekopać podłoże (ręcznie lub mechanicznie),
 • dokładnie oczyść z reszek gruzu, kamieni i roślinności lub z pozostałości starego trawnika (jeśli teren jest mocno zachwaszczony można użyć środka odchwaszczającego),
 • wygrabić i wyrównać teren,
 • zbadać pH gleby,
 • zwałować teren,
 • ułożyć trawnik z rolki,
 • zwałować wyłożony trawnik (usuwamy tzw. poduszkę powietrzną pomiędzy podłożem, a trawnikiem)
 • podlać wyłożony trawnik (w okresie letnim, zalecamy podlewanie partiami wyłożonych pasów trawnika od razu)

Jak położyć trawę z rolki?

Wydawać by się mogło, że układanie trawy z rolki to nic trudnego – rolkę z trawą wystarczy rozwinąć w wybranym miejscu i już można cieszyć się naturalnie pięknym i gęstym trawnikiem w swoim ogrodzie. W praktyce wygląda to trochę inaczej. Układanie trawy z rolki wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania terenu pod trawnik. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś lepiej zaufać w tej kwestii ekspertom, którzy najlepiej wiedzą jak położyć trawnik z rolki.  

Jak większość firmy specjalizujących się w trawnikach z rolki Green Grass oferuje swoim klientom kompleksową obsługę, w tym przygotowanie podłoża pod trawnik i układanie trawnika z rolki.

Wysokie temperatury jak należy postępować z trawnikiem podczas montażu?

 1. Zdejmujemy siatkę zabezpieczającą palety i ustawiamy je w zacienionym, przewiewnym miejscu (można zdjąć dwie górne warstwy, aby nie obciążać nadmiernie tych dolnych).
 2. Nie zlewamy, nie zraszamy rolek trawy, znajdujących się na paletach.
 3. Wykładamy trawnik zaraz po jego dostawie!
 4. Zwilżamy lekko podłoże. Na lekko wilgotnej nawierzchni wykładamy trawnik.
 5. Nie czekamy z podlewaniem, aż wyłożymy cały trawnik!
 6. Podlewamy poszczególne pasy zaraz po ich montażu.
 7. Na koniec montażu podlewamy cały trawnik intensywnie (woda musi przeniknąć do podłoża). Całość wałujemy.
 8. Na czas ukorzeniania trawnika z rolki w podłożu (około 7-10 dni) podlewamy trawnik intensywnie z samego rana i późnym wieczorem, pamiętają szczególnie o krawędziach trawnika mających kontakt z kamiennymi elementami (bruk, kostka itp.).
 9. W późniejszym czasie dla zachowania trawnika w dobrej kondycji, podlewamy trawnik wczesnym rankiem.
Zalecamy, aby podczas montażu trawnika w wysokich temperaturach,  stosować też pewne  zabiegi z użyciem pewnych preaparatów, które mają na celu:
 1. Zabieg przyśpieszający ukorzenianie i zwiększający masę korzeniową trawy.
 2. Zabieg ograniczający parowanie wody przez liście, aby podnieść stan jędrności tkanek roślinnych (nasycenie wodą) w celu znoszenia skutków niedoborów wody.
 3. Zabieg w przypadku wystąpienia drobnych zaparzeń.

Zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta w celu uzyskania informacji na temat powyższych zabiegów.

 

Gospodarstwo Rolne
Roman Zimorodzki
Omulna 15
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 666 858 552
Telefon: +48 737 651 150

NIP: 673-110-12-04
Regon: 302289780

e-mail: sprzedaz@green-grass.pl
UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.